Ships by name

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Top

A

Abraham Crijnssen
Abraham van der Hulst
Alkmaar
Alma
Almirante Aguirre
Almirante Grau
Alor
Ameland
Amsterdam
Aneta
Antje
Ariadne
Aroe
Azimuth

Top

B

B-1 to B-16
Balder
Banckert
Bangkalan
Bantam
Barentsz
Bergen
Beveland
Bloemendaal
Bogor
Bouclier
Braga
Brinio
Bruinvisch
Bulgia

Top

C

Campbeltown
Caroline
Castor
Ceram
Cheribon
Christiaan Cornelis
Claesje

Top

D

De Ruyter (I)
De Ruyter (II)
De Zeven ProvinciŽn
Digoel
Dirkje
Djampea
Djember
Djombang
Dolfijn
Douwe Aukes
Duiveland

Top

E

Eendracht
Eland Dubois
En Avant
Endeh
Enern
Enggano
Eveline
Evertsen
Ewald

Top

F

Fakfak
Femern
Flores (sloop)
Flores (auxiliary minesweeper)
Freyr
Friso (gunboat)
Friso (corvette)

Top

G

G-13
G-15
` G-16
Gadila
Garoet
Gelderland
Gerard Callenburgh
Gerberdina Johanna
Gouden Leeuw
Grissee
Gruno

Top

H

H-7
H-8

Hadda
Hercules
Hertog Hendrik
Hollandia
Hydra
Hydrograaf

Top

I

I to XII, minesweepers
Isabel
IJmuiden, Batterijschip
IJsselmonde
Isaac Sweers

Top

J

Jacob van Heemskerck
Jacqueline Clasine
Jan van Amstel
Jan van Brakel
Jan van Gelder
Janssens
Java
Jean Frederic
Johan Maurits van Nassau (I)
Johan Maurits van Nassau (II)

Top

K

K-1
K-2
K-3
K-4
K-5
Kärnten
KH 1
KH 2
Kijkduin
Kortenaer
Krakatau

Top

L

Libra
Limburgia

Top

M

M 1
M 2
M 3
M 4
Macoma
Maria Elizabeth
Maria R. Ommering
Maria van Hattum
Marken (I)
Marken (II)
Medusa
Merapi
Merbaboe
MMS 54
MMS 73
MMS 138
MMS 174
MMS 226
MMS 227
MMS 231
MMS 234
MMS 237
MMS 292
MMS 1014
MMS 1025
MMS 1026
MMS 1042
MMS 1043
MMS 1044
MMS 1046
MMS 1082
MTB 202
MTB 203
MTB 204
MTB 222
MTB 229
MTB 231
MTB 235
MTB 236
MTB 240
MTB 418
MTB 432
MTB 433
MTB 436
MTB 437
MTB 453

Top

N

Nankai
Nanshin
Nautilus
Neptunus
Niobe
Noble
Nonpareil
Noord Brabant
Noordsvaarder
Notre Dame de France

Top

O

Ogoya
OJR-1 to 6
Op ten Noort
Overflakkee

Top

P

Patrol boat 106
PC 468
Philips van Almonde
Piet Hein
Pieter de Bitter
Pieter Florisz
Prins van Oranje
Pro patria
Putten

Top

Q

Queen Wilhelmina

Top

R

RA 51 to 56
Ram
Regulus
Ribble
Rigel
Rindjani
Rotterdam
Rozenburg

Top

S

Schokland
Serdang
Slamat
Smeroe
Soemba
Soemenep
Soerabaja
Sumatra

Top

T

Tankboot 1
Terschelling (I)
Terschelling (II)
Texel

TFA 9
Tholen
Thor
Tjerimai
Tjerk Hiddes (I)
Tjerk Hiddes (II)
TM 4 to TM-21
TM 22 to 37
TM-51 to TM-61
Toern
Tromp
Tyr

Top

U

Uiver
Undine

Top

V

Van Galen (I)
Van Galen (II)
Van Ghent
Van Kinsbergen
Van Meerlant
Van Nes
Van Speijk
Vidar
Vikingbank
Vlieland
Vliereede, Batterijschip
Voorne

Top

W

Walcheren
Walrus
Wieringen
Willem van Braam
Willem van der Zaan
Willem van Ewijck (I)
Willem van Ewijck (II)
Witte de With
Witte Zee

Top

X

Top

Y

Top

Z

Z 3
Z 5
Z 6
Z 7
Z 8

ZH 1
ZH 2

ZH 3
Zwarte Zee

Back Home